Albania / Saranda / Wczasy / Hotel Saranda Royal ***

Albania / Saranda / Wczasy / Hotel Saranda Royal ***

Albania / Saranda / Wczasy / Hotel Saranda Royal ***
Kod produktu:
5091

cena od: 1149.00 zł

Wybierz się na spokojny urlop do Albanii. Tanie wczasy dla dwojga.

W cenie zapewniamy:
 • zakwaterowanie w pokojach 2, 3 osobowych
 • 9 śniadań
 • 9 noclegów
 • transport autokarem klasy LUX (barek, klimatyzacja, DVD, toaleta)
 • opieka rezydenta na miejscu
Dodatkowo płatne obowiązkowo:
 • ubezpieczenie KL, NW: 60 pln/os.
 • opłata klimatyczna i administracyjna: 10 euro/os. (dzieci do 12 lat - brak opłat, dzieci 12-18 lat - 5 euro)(płatne w autokarze)
Dodatkowo płatne opcjonalnie:
 • Kup Sobie Spokój: 80 pln/os., daje możliwość bezkosztowej rezygnacji z imprezy do 21 dni przed jej rozpoczęciem oraz chroni przed dopłatami kursowymi. W przypadku rezygnacji z imprezy, opłata za usługę “Kup sobie spokój” nie podlega zwrotowi
 • ubezpieczenie KR: 3-4% wartości imprezy
 • ubezpieczenie od chorób przewlekłych: 100 pln/os
 • rezerwacja miejsc w autokarze: 50 pln/os
 • dopłata do HB: 80 euro/osoba
Lokalizacja:
   Saranda - kurort położony w południowej Albanii, który jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych w tym kraju. To pięknie położone miasto w sezonie tętni życiem. Najbardziej popularnym miejscem jest nadmorski deptak, przy którym znajdują się stragany z pamiątkami, restauracje oraz klimatyczne kawiarnie. W okolicach portu mieszczą się najbardziej znane dyskoteki takie jak Equador czy Amsterdam oraz wiele innych atrakcji. W Sarandzie podobnie jak w innych kurortach można skosztować takich przysmaków jak owoce morza czy świeże grillowane ryby. Dodatkowo w bocznych uliczkach deptaka można odnaleźć niewielkie knajpki z tradycyjną albańską kuchnią. Na popularność Sarandy ma niewątpliwy wpływ bliskość greckiej wyspy Korfu, która jest doskonale widoczna z brzegu. Plaże w samej Sarandzie są piaszczyste oraz żwirkowe, ale prawdziwą atrakcję stanowi pobliski Ksamil, gdzie dostać się można w bardzo łatwy sposób autobusem miejskim lub taksówką. Ta położona ok. 15 km od Sarandy niewielka miejscowość znana jest przede wszystkim z plaż, które zachwycają krystalicznym błękitem morza oraz białym piaskiem. Przy brzegu znajdują się plażowe restauracje, gdzie schodząc z plaży można wstąpić na rybkę lub małże, których najbardziej znane hodowne znajdują się na pobliskiej Lagunie Butrinckiej. Obie miejscowości znajdują się również nieopodal największego Parku Archeologicznego Butrint oraz cudu natury żródła Niebieskie Oko.
Zakwaterowanie:

Hotel Saranda Royal ***

  Nowoczesny obiekt położony przy samym nadmorskim deptaku w okolicy portu w Sarandzie. Wokół znajduje się wiele knajpek, sklepików oraz restauracji. Z tarasu lokalu, który znajduje się na parterze oraz z większości 2 oraz 3 osobowych pokoi roztacza się widok na morze oraz pobliską wyspę Korfu. Jasne i przestronne pokoje wyposażone są w klimatyzację, telewizor oraz lodówkę. W hotelu jest również WiFi. Wszystkie pokoje posiadają balkony. Obiekt nie ma swojej plaży, ale jest położony blisko plaży miejskiej. Hotel został otwarty w sezonie 2014.
Wyżywienie:
  W cenie 9 śniadań w formie bufetu podawane w godzinach 8:00-10:00. Możliwość wykupienia wyżywienia na miejscu u rezydenta: 9 obiadokolacji w cenie około 80 euro/ osobę. Obiadokolacje dwudaniowe, są serwowane do stołu w sali na parterze hotelu.
Transport:
  Transport autokarem trwa około 28 godzin od granicy polskiej. Przejazd przez Czechy, Słowację, Węgry, Macedonię, Grecję. Przyjazd do Albanii w okolicach godziny 17:00. Wyjazd do Polski w okolicach godziny 20:00. Na terenie Polski istnieje możliwość przesiadek oraz transportu mikro i minibusami. Ze względu na wahadłowe przejazdy autokarów, podane godziny mogą ulec zmianie.
Program ramowy:

1 dzień- Wyjazd z Polski. Przejazd przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię, Grecję .

2 dzień- przejazd przez kraje tranzytowe. Przyjazd do Sarandy około godziny 17:00. Zakwaterowanie, zebranie organizacyjne oraz zapisy na wycieczki fakultatywne.

3 - 11 dzień- wczasy w Albanii w miejscowości Saranda. Istnieje możliwość wykupienia ciekawych wycieczek obejmujących zwiedzanie Albanii. W ofercie: zwiedzanie Butrintu, zwiedzanie Gjirokastry, wycieczka na przełęcz Llogara. Szczegółowy program zwiedzania Albanii znajduje się w opisie wycieczek fakultatywnych.

11 dzień - wykwaterowanie około godziny 9:00, czas wolny. Wyjazd do Polski około godziny 20:00. Przejazd przez Albanię, Grecję, Macedonię i Serbię.

12 dzień- przejazd przez Węgry, Słowację, Czechy. Przekroczenie granicy polskiej w godzinach wieczornych.

Pozostałe informacje:

  Wczasy w Albaniio doskonała okazja, by zobaczyć najciekawsze zabytki tego przepięknego kraju. Najczęściej wybierane wycieczki to: Riwiera Albańska oraz Miasto tysiąca schodów czyli wyprawa do Gjirokastry i Niebieskiego Oka.
Albaniajest jeszcze nie odkrytym do końca przez turystów krajem, położonym w południowo - wschodniej Europie, w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Kraj ten na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym-zachodzie do Morza Jońskiego. Albania graniczy z Grecją, Macedonią, Czarnogórą oraz Kosowem. Od Włoch oddziela ją cieśnina Otranto o szerokości ok. 72 km. Niewielki wpływ globalizacji oraz inspirująca mieszanka cywilizacji i kultur czyni Albanię wyjątkowym krajem europejskim. Kraj ten szczyci się niebiesko-turkusowym morzem, pięknymi plażami, a także zróżnicowaną rzeźbą terenu (ponad 70% kraju zajmują góry i wzgórza). Albania poza wypoczynkiem na plaży oferuje również bardzo dużo atrakcji dla osób lubiących zwiedzać i podziwiać niezwykłe miejsca.

Język

Język albański jest jednym z najciekawszych języków w Europie. Należy do języków indoeuropejskich, ale jednak sam w sobie stanowi specyficzną grupę. Dzieli się na dwa dialekty południowy toskijski oraz północny gegjiski. Ich granicą jest rzeka Shkumbin w centralnej części kraju. Jest to również granica kulturowa, gdyż obie części kraju znacznie różnią się między sobą. W języku widać wpływy słowiańskie, greckie, łacińskie oraz tureckie. Do zapisu używa się alfabetu łacińskiego.

CZAS PRZEJAZDU: 24 godziny (od granicy)
CZAS LOKALNY: czas polski
JĘZYK: albański
STOLICA: Tirana
NAPIĘCIE: 220V
WALUTA: Lek (140 leków = 1 euro)
RELIGIA DOMINUJĄCA: islam (64%), chrześcijaństwo (30%)
PLAŻE: wstęp bezpłatny; opłata za 2 leżaki i parasol: 2-3 euro/doba; plaże: piaszczyste, żwirowe, kamieniste
NAPIWKI: W Albanii napiwki nie są wliczone w cenę całkowitą. Zwyczajowo zostawia się napiwek w wysokości 10% rachunku.

Kuchnia

Kuchnia albańska mimo swoich narodowych cech jest podobna do kuchni innych krajów bałkańskich. Potrawy są proste, bardzo aromatyczne i niezwykle sycące. Królują w niej ryby, owoce morza oraz grillowane mięso (głównie jagnięcina, baranina oraz w niektórych regionach koźlina). Na śniadanie możemy zjeść byrek, czyli ciasto francuskie wypełnione nadzieniem mięsnym lub serowym. Obiad czy kolacja to już prawdziwa uczta. Przede wszystkim warto spróbować małży (alb. midhje ), z których słynie riwiera oraz grillowanych ryb: koca i lavrek . „Mięsożercy” polubią qofte (kotleciki z mielonego mięsa – odpowiednik cevapów) lub świetnie przyprawione jagnię z rożna. Wszystko to podane z soczystymi i aromatycznymi warzywami oraz jogurtowym sosem to prawdziwe niego w gębie. Chętnie jadany przez Albańczyków jest również jogurt naturalny kos , który różni się smakiem od tego kupowanego w polskich sklepach. Najpopularniejszym albańskim deserem jest baklawa , przygotowana z bardzo cienkiego ciasta przekładanego warstwami bakalii z miodem, cynamonem z dodatkiem soku z pomarańczy. Innym popularnym deserem zwłaszcza w północnej Albanii jest oriz me tamel , czyli pudding ryżowy na owczym mleku. Narodowym albańskim trunkiem jest rakija , którą wyrabia się najczęściej z winogron oraz z innych owoców. Do codziennych posiłków podaje się półwytrawne wino lub piwo podawane w mrożonym kuflu (alb. kriko ).

Zwiedzanie

Albania ma bardzo bogatą historię i była miejscem, gdzie krzyżowało się wiele kultur dlatego też jest dużo do zobaczenia. Południowa Albania jest miejscem doskonałym do eksploracji. W samej Vlorze jest Park Archeologiczny Orikum, monastyr Zvernec czy Muzeum Niepodległości. Najpopularniejszymi miastami wpisanymi na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO są Berat i Gjirokastra. Są one również „miastami muzeum” z monumentalnymi twierdzami oraz zabudową z czasów osmańskich. Pozostałościami po okresie bytności na tych terenach Greków oraz Rzymian są parki archeologiczne takie jak Butrint, Apolonia, Byllis itd. Dla miłośników przyrody Albania jest kusząca ze względu na Park Narodowy Llogara, źródło Niebieskie Oko czy laguny (Narta, Orikum).

Stereotypy

Albania to kraj postrzegany jako trzeci świat. Dla niektórych tak odległy, że nie zdają sobie sprawy, że leży w Europie! Tymczasem, Albańczycy podążają za trendami mody, na ulicach jeżdżą dobrze znane nam marki samochodów, a w supermarketach można kupić dosłownie wszystko. Dodatkowo atmosferę podkręcają stereotypy jakoby w Albanii, było niebezpiecznie i trwały walki zbrojne oraz niepodzielnie panowała mafia. Wszystko to jest mitem, który raz na jakiś czas wykorzystuje kino. Albańczycy w rzeczywistości są bardzo życzliwi i przyjaźni, a poziom bezpieczeństwa nie ustępuje temu w innych znanych nam kurortach.

Bektaszyzm

Albania przez wielu kojarzona jest z krajem muzułmańskim. Wszystkie przewodniki zakładają, że ok. 60% ludności to muzułmanie. W rzeczywistości większość muzułmanów w Albanii to bektaszyci. Jest to specyficzny odłam islamu. Na ulicach bardzo rzadko widuje się brodatych mężczyzn biegnących na modły do meczetu, nie ma też wielu kobiet zakrytych od stóp do głów. Dlatego turyści przyjeżdżający do Albanii nie muszą się martwić o ubogi w atrakcje Ramadan. Nie trzeba też uważać na swój strój – kobiety ubrane w spódnice przed kolano nie zostaną wytknięte palcami.

Ceny w Albanii

Albania należy do krajów tanich. Zwłaszcza w restauracjach ceny w porównaniu do ilości jedzenia są bardzo przystępne. W sklepach ceny są już bardziej zróżnicowane. Tam gdzie handel nie jest rejestrowany można się nieco potargować.

Walutą obowiązującą w Albanii jest LEK. Średni kurs to 140 leków = 1 euro. W wielu sklepach można płacić kartą, a w samej Vlorze znajduje się dużo bankomatów obsługujących karty VISA oraz Mastercard.

PRODUKT CENA
1,5L NAPOJU BEZALKOHOLOWEGO ok. 150 leków
1L WODY MINERALNEJ ok. 80 leków
0,5L LANEGO PIWA ok. 120 leków
KAWA 60-100 leków
PIZZA 300-600 leków

Wycieczki fakultatywne

UWAGA:
 • podane ceny są orientacyjne i nie obejmują opłat za bilety wstępu
 • wycieczka odbywa się przy określonej liczbie osób
Riwiera Albańska - Wycieczka wiedzie najpiękniejszą nadmorską trasą Albanii.Zwiedzanie rozpoczynamy od przejazdu przez malownicze miejscowości takie jak Shen Vasil i Lukove. Pierwszy przystanek to Borsh i piękne wodospady, które stanowią tło dla restauracji. Porto Palermo to kolejne miejsce znane z bazy wojskowej, niezwykłej urody oraz postaci Ali Pasy Tepeleńskiego.Na dłuższą przerwę zatrzymamy się w miejscowości Himara, która znana jest ze swojego greckiego klimatu i pięknych plaż. Wycieczkę kończymy na przełęczy i Parku Narodowym Llogara, w którym zatrzymujemy się na tarasach widokowych żeby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.
Cena: 40 euro/ osoba

Butrint - wycieczka do największego oraz najbardziej znanego Parku Archeologicznego, który znajduje się w Albanii. Jest to spacer po historii ziem albańskich od czasów starożytnych, poprzez okres Cesarstwa Rzymskiego oraz Bizancjum aż do współczesności. Doskonale zachowane zabytki zachwycą każdego miłośnika historii.
Cena: 15 euro/ osoba

Miasto Srebrnych Dachów - Wycieczkę rozpoczynamy od przejazdu do Gjirokastry, zwiedzanie zaczynamy od rozległej i pełnej zakamarków twierdzy, gdzie znajduje się również wiele eksponatów wojskowych. Z murów możemy podziwiać charakterystyczną zabudowę i tzw. srebrne dachy. Po opuszczeniu twierdzy kierujemy się do zabytkowej dzielnicy, spacerujemy klimatycznymi uliczkami oraz kupujemy pamiątki. W drodze powrotnej zatrzymamy się również przy cudzie natury czyli źródle Niebieskie Oko.
Cena: 30 euro/ osoba

Ceny zawierają aktualnie obowiązujące rabaty first & last minute!!!


Juwentur-Koszalin Biuro Turystyczno - Usługowe